Pokúsim sa vás všetkých presvedčiť, ze Rím má mnoho tvárí, v každom ročnom období sa vám ukáže v inom svetle a vždy má niečo do seba.
Tu je zoznam mojich návrhov ako stráviť deň v Ríme - podotýkam len jeden z mnohých :) Inšpirujte sa a dajte mi vedieť, prečo ste sa rozhodli. Popri klasických prehliadkach tu nájdete aj miesta, o ktorých ste možno ešte nikdy nepočuli alebo ste nevedeli, že v Ríme také môžu existovať.
Tak držte sa, začíname:
- Prehliadka mesta: Piazza di Spagna, Fontana di Trevi, Piazza del
Popolo, piazza Colonna, Pantheon, Piazza Navona, Castel sant´Angelo,
kostol Santa Maria Maggiore, San Pietro in Vincoli.

2. Vatikán a Vatikánske múzeá: kto nechce ísť do múzei, môže už teraz stráviť svoj čas nákupmi na Via Ottaviano, Via Cola di Rienzo. Nezabudnite, že slávna Sixtínska kaplnka sa nenachádza v chríme sv. Petra ale vo Vatikánskych múzeách.
3. antický Rím: Forum Romanum, Palatin, Colosseo. Poznáte antické paneláky? Že nie? Tak sa poďte so mnou na jeden taký pozrieť.
4. kostol San Clemente s pozostatkami Konštantína Cyrila a najstarším komixom v ľudovom jazyku a San
Giovanni in Laterano.
5. romantické židovské Ghetto s najpomalšou fontánou na svete: Fontana delle Tartarughe. Ak chcete ochutnáme aj fritované artičoky v niektorej z miestnych typických trattorií. A posedíme si v tieni Portico d´Ottavia.
6. vedeli ste, že najkrajší pohľad na prebúdzajúci sa Rím je z terasy kupoly sv.Petra a naopak na západ slnka je najlepšie sa pozerať z terasy Anjelského hradu?
7. umelci v Ríme: Bernini, Borromini a Caravaggio - a to netreba ísť ani do múzeí. Stačí sa prechádzať s otvorenými očami po meste, pozerať nahor (v prípade Borrominiho zvoníc) a nakuknúť do kostolov (v prípade Caravaggiových majstrovských diel) - kostoly sú často dielom Berniniho či Borrominiho. Rovnako ako šľachtické paláce, kde priložil ruku k dielu aj Michelangelo.
8. navštívime spoločne kostoly s kruhovým pôdorysom a dozvieme sa niečo o ich dejinách a výstavbe - Pantheon, S.Costanza, S.Stefano Rotondo
9. ochutnáme najlepšie kávy a zmrzliny v meste alebo pôjdeme spoločne na kupovať?
10. byzantské umenie v Ríme - že nieje? Je a ja vám ukážem, kde.
11. romantické Trastevere, kde aj Rimania chodia spomínať na zašlé pôvaby Ríma.
12. Campo dei Fiori so svojím ranným trhom, večerným aperitívom a hlavne miestnou najlepšou pizzou biancou.
13. miesto najznámejšieho atentátu na Area sacra di Torre Argentina, pojdeme na výpravu za rímskymi pozostatkami v jej okolí.
14. Aventín nieje len jeden zo siedmych pahorkov, na ktorých bol založaný Rím. Je aj miestom, kde sa nachádzajú jedny z najkrajších románskych kostolov, vyhliadka Giardino degli Aranci, výhľad kľúčovou dierkou na Vatikán a hlavne v máji vám odporúčam prehliadku záhrady ruží. Nehovoriac o tom, že odtiaľ máte nádherný výhľad na Palatín.
15. Rím, to nieje len starovek a baroko - ale aj umenie budúcnosti vo štvrtiach ako EUR a múzeum Macro.
16. miestny kolorit si môžete vychutnať na trhu vo štvrti Esquilino - pôjdeme tam spoločne nakúpiť koreniny, ryžu a zeleninu najrôznejšej veľkosti a tvaru.
17. pri prechádzke popri Fori Imperiali môžeme obdivovať z vyhliadky na Kapitole aj Trajánove trhy, navštívime Suburru a Michelangelovho Mojžiša v San Pietro in Vincoli.
18. Rím nieje len nadzemný: omnoho zaujímavejší je pod zemou.... a verte mi, je načo sa pozerať.
19. jedlo....samostatná kapitola. Vedeli ste, že rímska kuchyňa je známa svojim využitím aj inak skartovaných častí zvieraťa? A to z jednoduchého dôvodu: mäso sa dostávalo na stôl šľachte a cirkvi, obyčajný ľud sa musel uspokojiť so zvyškami. Preto tu vznikli rôzne vynikajúce recepty, ktorých asi najlepším zástupcom sú držky na paradajkách s rozmarínom a ovčím syrom.
20. kráľovná ciest: Via Appia Antica s jej pamiatkami, Parco degli Acquadotti
21. pozoruhodnosti mimo Ríma: Pompeie stredného Talianska v Ostii Antice, benediktínske kláštory v Subiaco a dve nádherné vily v Tivoli: Villa Adriana (cisárska rezidencia z 2 stor. nl.) a Villa d´Este (príklad renesančno-barokového staviteľstva a záhradníctva)
Nessun commento:
Posta un commento