mercoledì 8 gennaio 2014

Prečo Rím

Ako sa hovorí za všetkým hľadaj ženu, tak v mojom prípade platí za všetkým hľadaj ...nuž muža:)

Po doktoráte v Nemecku sa ten môj rozhodol vrátiť domov a ja s ružovými okuliarmi na nose (tie mimochodom nosím dodnes) som si povedala, že prečo to neskúsiť. A tak som tu - v kozmopolitnom meste Rím.


Po dvoch rokoch učenia sa (však človek sa učí celý život, nie?) a skúšok pracujem ako oficiálna sprievodkyňa pre mesto Rím a provinciu. Huraaa, konečne. Čas si človek môže zadeliť ako chce, turisti sem chodia jedna radosť a ako vyštudovanej historičke sa mi nakoniec ani nič lepšieho nemohlo stať.  Milujem prechádzať sa po Ríme a ukazovať toto meniace sa mesto z iných perspektív. Len škoda, že väčšina ľudí má záujem, či čas len na tie klasické miesta a hlavne si myslí, že ich návštevou si odfajkli Rím v zozname povinných výletov. Ako veľmi sa mýlia. V Ríme je totižto omnoho viacej na odhaľovanie a poznávanie.


Napríklad, také zaujímavosti: Jednou z vecí, ktoré sa mi na Ríme páčia je nekonečná možnosť navštevovať kultúrne podujatia, múzeá, divadlá. Niektoré aj zvláštne. Tak napríklad do 6.januára hostili Bramanteho sály v Bazilike Santa Maria del Popolo výstavu 100 betlehemov, zobrazujúcich známu scénu narodenia Krista v Betleheme. Výstava reprezentovala umelecké a kultúrne tradície miesta vzniku týchto Betlehemov - od talianskych regiónov 17.storočia, až po zahraničné Betlehemy. Scény narodenia sú vytvorené umelcami, autistickými deťmi, remeselníkmi, školákmi. Vstup od 9.30 do 20.00. Alobe ešte lepšie, hlavne pre nás shopaholičky, sú dvakrát ročne organizované výpredaje, kedy si vlastne ešte pred koncom sezóny môžete ľubovoľne obzvláštniť váš šatník. Tak zimné výpredaje sa začínajú od prvého januárového víkendu. Na 6 týždňov začína nákupná horúčka - teda skôr výkupná, keďže obchody menia svoju ponuku a zimné skladové zásoby idú do výpredaja. Tak prečo neprísť doplniť si svoj šatník? Zóna okolo Španielskych schodov je známa značkami ako Armani, Prada, Versace, Dolce Gabbana ... a naproti tomu celá ulica Via del Corso je určená pre obyčajných smrteľníkov, ktorí si za rozumné ceny môžu vymeniť alebo osviežiť šatník trendy kúskami. Im je rovnako určená aj zóna v okolí Vatikánu: ulice via Ottaviano a Cola di Rienzo. Naproti tomu ak máte záujem o vintage kúsky tak odporúčam zónu okolo Campo dei Fiori, Via dei Giubbonari, Via del Pellegrino.  No a pokiaľ máte záujem o netradičné kúsky do bytu, tak určite navštívte via Margutta, via Giulia, via dei Banchi Vecchi a via dei Coronari, všetky roztrúsené v centre.

No ak pokiaľ pri všetkom tom chodení vyhladnete, určite odporúčam ochutnať a vychutnať rímsky fast food: fritované ryžové guľky - suppli plnené mozzarellou, fritovanú tresku - baccalá, alebo kúsky pizze s akoukoľvek oblohou v tzv. pizza al taglio, kde si vyberiete pizze, ktoré chcete a predajú vám ich na váhu. Typicky rímskou je pizza bianca, čo v preklade znamená biela pizza - biela, pretože je upečená len s rozmarínom a litrami olivového oleja - skúste pekáreň Il forno na Campo dei Fiori. Že pizzu práve vyťahujú z pece, spoznáte podľa dlhého radu záujemcov, ktorí čakajú pred pekárňou na tento chrumkavý zázrak. No a na pitie odporúčam chinotto - niečo ako naša kofola. Ochutnajte a uvidíte, čo vám z toho najviac zachutí. Ja som sa do nich úplne zamilovala.


Tak čo, pridáte sa? 

1 commento:

  1. :) Znie to lákavo. Hneď by som prišla, keby sa mi dalo. A nielen na turisticky zaujímavé miesta, ale aj na tie spomínané výpredaje, a samozrejme aj na mlsanie. A určite by som si dala okrem všetkého spomínaného aj zmrzlinu a kávu! :)

    RispondiElimina